18. DANI TEORIJE GLAZBE: POUČAVANJE TEORIJE GLAZBE DANAS
Međunarodna konferencija prigodom 25. obljetnice osnutka Hrvatskoga društva glazbenih teoretičara (HDGT)
Zagreb, 19. i 20. studenoga 2022.
NOVE MREŽNE STRANICE KONFERENCIJE:
https://sites.google.com/view/tmtt-2022-18-dani-teorije-glaz
PRIJAVA NA SKUP:
Kako biste prisustvovali skupu, molimo da se registrirate putem sljedećeg obrasca najkasnije do 15. studenoga 2022.
https://forms.gle/y1n2ceqrpcmemFc86
Poziv na prijavu izlaganja pdf
Hrvatsko društvo glazbenih teoretičara osnovano je u Zagrebu 1. ožujka 1997. Danas broji više od 300 članova koji poučavaju teorijske i druge glazbene predmete na svim obrazovnih razinama. Udruga je osnovana s ciljem promicanja, razvitka i unaprjeđivanja teorije glazbe, nastave teorijskih glazbenih predmeta, glazbene umjetnosti i kulture. HDGT je članica EuroT&AM-a, Europske mreže za teoriju i analizu glazbe od njezina osnutka u Zagrebu 24. svibnja 2018.
Voljeli bismo proslaviti svoju važnu obljetnicu okupljajući stručnjake iz različitih krajeva kako bismo raspravljali i razmijenili ideje o svome glavnom području djelovanja, poučavanju teorije glazbe. Glavni nam je cilj upoznati nove kolege i ponovno susresti one stare te promicati svoju struku na temeljima harmonije tradicije i suvremenosti, uključivosti, multikulturalnosti, tolerancije i međusobnog razumijevanja.
Pozivamo nastavnike teorije glazbe i stručnjake sa srodnih područja na prijavu prijedloga izlaganja o nastavnim praksama, teorijama, očekivanjima i s time povezanim istraživanjima.
Tematske kategorije:
- Poučavanje i teorija glazbe danas
- Poučavanje teorije glazbe i glazbena praksa
- Teorije i obljetnice: Rameau – Lučić – Devčić – … novi osvrti
- Ostale povezane teme
Plenarni predavači:
- Thomas Christensen, University of Chicago
- Steven G. Laitz, Juilliard School, New York
Format konferencije:
- Hibridni (moguće je sudjelovanje na licu mjesta ili na daljinu)
Mjesto održavanja:
- Sveučilište u Zagrebu, Muzička akademija, Trg Republike Hrvatske 12, 10000 Zagreb
Formati izlaganja:
- Usmeno izlaganje (15 minuta izlaganja + 5 minuta rasprave; na licu mjesta ili na daljinu)
- Panel (3 – 5 sudionika, 40 minuta panel-izlaganja + 15 minuta rasprave; na licu mjesta ili na daljinu)
- Poster (izlaganje na daljinu, 5 minuta + 3 minute rasprave; posteri će biti izloženi na mrežnoj stranici skupa tjedan dana prije konferencije)
- Predstavljanje knjiga (na licu mjesta; duljina prezentacija ovisit će o ukupnome broju prijavljenih knjiga)
Prijava prijedloga:
Prijedlozi za izlaganja predaju se preko platforme https://app.oxfordabstracts.com/stages/3791/submitter (potrebna je registracija; moguća je prijava preko Google ili LinkedIn računa)
- rok za prijavu izlaganja: 30. lipnja 2022. (produljen)
- obavijest o prihvaćanju: do 1. kolovoza 2022.
- kontakt-adresa za daljnje upute: tmtt2022@gmail.com
Mrežne stranice konferencije:
- hrvatski: http://hdgt.hr/poucavanje-teorije-glazbe-danas-zagreb-2022/
- engleski: http://hdgt.hr/teaching-music-theory-today-zagreb-2022/
Podaci za prijavu:
- Naslov, sažetak (do 500 riječi), ključne riječi (do 5), imena i prezimena autora i ustanove s kojih dolaze
- Prijava podrazumijeva dozvolu za objavu sažetka, suglasnost autora sa sadržajem prijave, potvrdu sudjelovanja i potvrdu točnosti e-adrese
- Format prezentacije, tematsku kategoriju, način sudjelovanja (na licu mjesta ili na daljinu)
Sažeci za panel-rasprave trebaju sadržavati kratak osvrt na svako pojedinačno izlaganje sudionika panela, kao i općenitu ideju panela. Prijavljuje se samo jedan, zajednički sažetak.
Sažeci za predstavljanje knjiga trebaju sadržavati sve relevantne informacije o izdanju: imena autora (po potrebi navesti urednika, suradnike i sl.), naslov, izdavača, godinu objave, kao i kratak pregled sadržaja knjige koja se predstavlja.
Za postere se prilikom prijave predaju sažeci i ključne riječi, a sam poster treba dostaviti na posebnom obrascu do 1. studenoga 2022. Prihvaćeni posteri bit će izloženi na mrežnoj stranici konferencije tjedan dana prije izlaganja. Poster se predaje u formatu .pdf, a neke ideje za oblikovanje možete naći na stranici https://peerrecognized.com/academic-conference-poster-templates/.
Jezici skupa:
Hrvatski i srodni jezici (srpski, bosanski, crnogorski); engleski
Za izlaganja na hrvatskome i srodnim jezicima potrebna je prijava na jeziku izlaganja i engleskome. Za izlaganja na engleskome dovoljna je prijava na engleskome.
Troškovi:
Troškove putovanja i smještaja snose sami sudionici.
Kotizacija:
Aktivni sudionici:
- puna kotizacija: 400 kn / 55 EUR
- reducirana kotizacija (za studente): 300 kn / 40 EUR
Slušači:
- na licu mjesta: puna kotizacija: 200 kn / 25 EUR
- reducirana kotizacija za članove HDGT-a: 100 kn
- praćenje konferencije na daljinu: besplatno
Molimo Vas da kotizaciju uplatite bankovnim prijenosom do 1. studenoga 2022::
Primatelj: HDGT
adresa primatelja: Palmotićeva 2, HR-10000 Zagreb, Croatia
ime banke: Zagrebačka banka d. d., Zagreb
adresa banke: Trg bana Jelačića 10, HR-10000 Zagreb, Croatia
SWIFT: ZABAHR2X
IBAN: HR2723600001101500068
svrha uplate: TMTT 2022
Kotizacija za aktivne sudionike i pasivne sudionike na licu mjesta pokriva troškove konferencijskih materijala (tiskana knjižica, program i sl.) te osvježenja u pauzama programa. Potvrde o plaćanju i sudjelovanju na konferenciji izdat ćemo Vam na samoj konferenciji ili poslati elektroničkom poštom nakon konferencije (za predavače koji će sudjelovati na daljinu). Ako imate kakva pitanja u vezi plaćanja kotizacije, slobodno nam se obratite na tmtt2022@gmail.com.
Publikacija:
Sažeci: svi prihvaćeni sažeci objavit će se u knjižici sažetaka i zborniku konferencije (u tiskanom obliku), kao i u otvorenom pristupu na mrežnoj stranici konferencije.
Zbornik radova: Cjeloviti radovi izloženi na konferenciji objavit će se u zborniku nakon dvostruko slijepoga postupka recenzije. Zbornik će se objaviti u tiskanom obliku, kao i u otvorenom pristupu na mrežnoj stranici HDGT-a.
Rok za slanje cjelovitih tekstova je 31. siječnja 2023.
Evaluacija:
Za sudionike koji za to iskažu zanimanje provest će se evaluacija njihova izlaganja.
Organizacijski odbor:
- Martina Belković, predsjednica HDGT-a
- Petra Zidarić Györek, dopredsjednica HDGT-a
- Sanja Kiš Žuvela
- Vanda Ferić
- Alida Jakopanec
- Nataša Šuleski
- Zlata Životić
- Tomislav Bužić
- Ivor Prajdić
Recenzijski i programski odbor: naknadno
Detaljan opis tematskih kategorija:
- Poučavanje i teorija glazbe danas
Danas se nastavnici teorije glazbe suočavaju s mnogim tradicionalnim i suvremenim izazovima, ovisno o okružju u kojem poučavaju, razini poučavanja, potrebama i predispozicijama učenika i studenata, očekivanjima različitih dionika obrazovnoga procesa i mnogim drugima. Područje teorije glazbe obuhvaća razne poddiscipline kao što su solfeggio i odgoj sluha općenito, harmonija, kontrapunkt, glazbeni oblici, analiza glazbe i povijest teorije glazbe. Usto se od glazbenih teoretičara često očekuje aktivno sudjelovanje u poučavanju praktičnih predmeta (sviranje partitura, dirigiranje) te vođenje školskih ansambala. Suvremeni nastavnici teorije glazbe također donose važne odluke o konceptualnoj prirodi svoje nastave: hoće li ona biti usmjerena na odvojeno poučavanje predmeta ili pak integrativna, tradicionalna ili inovativna, s težištem na teoriju ili praksu, normativna ili povijesno osviještena… Zanimaju nas vaša iskustva i stavovi o navedenim i svim drugim izazovima s kojima se susrećete u nastavnoj praksi.
- Poučavanje teorije glazbe i glazbena praksa
Teorijski glazbeni predmeti poučavaju se na svim razinama glazbenog obrazovanja. Ovisno o obrazovnome kontekstu, nastava teorije glazbe može na različite načine korespondirati s izvedbenom praksom i kompozicijom. Pozivamo vas da podijelite svoja iskustva i ideje o mogućnostima korelacije i integracije nastave teorijskih glazbenih predmeta s izvedbenim i skladbenim predmetima i sadržajima.
- Teorije i obljetnice: Rameau – Lučić – Devčić – … novi osvrti
Godinu 2022. obilježavaju mnoge važne obljetnice od lokalnoga ili međunarodnog značaja za područje teorije glazbe:
- 300. obljetnica objave Traktata o harmoniji, svedenoj na njezina prirodna načela (Traité de l’harmonie réduite à ses principes naturels, Paris, 1722.) Jeana Philippea Rameaua (1683. – 1764.)
- 50. obljetnica smrti hrvatskoga orguljaša, pedagoga, glazbenog teoretičara i skladatelja Franje Lučića (1899. – 1972.), 100. obljetnica objave njegova udžbenika Elementarna teorija glazbe i pjevanja (Zagreb, 1922.), čije je postavke poslije razradio u Harmoniji (Zagreb, 1924.), Zbornom pjevanju (Zagreb, 1933.), Kontrapunktu (Zagreb, 1951.) i Polifonoj kompoziciji (Zagreb, 1954.)
- 25. obljetnica smrti hrvatskoga skladatelja, glazbenog teoretičara, pedagoga i pijanista Natka Devčića (1914. – 1997.), autora Harmonije (Zagreb, 1975.) i mnogih drugih vrijednih spisa.
Pozivamo vas na razmišljanja o povijesnim i suvremenim aspektima navedenih i drugih kapitalnih izdanja, kao i drugih autoriteta na području teorije glazbe, s posebnim osvrtom na njihovu važnost za poučavanje teorije glazbe u našim vremenima.
- Ostale povezane teme
Razmatranja o svim drugim aspektima poučavanja teorije glazbe danas također su dobrodošla.